  • MCP4024T-502E/OT
MCP4024T-502E/OT
advertisement
Manufacturer No:
MCP4024T-502E/OT
HK JDW NO:
536-MCP4024T-502E/OT
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MCP4024T-502E/OT
Description:
5 Terminations5V 5 Pin MCP4024 Digital PotentiometersWiperLock? Series Up/Down (U/D, CS)64 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4024T-502E/OT Overview
This file is contained in a package of SC-74A, SOT-753.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.The digital potentiometer embeds 1 circuits.It is accessible in the Cut Tape (CT) package to secure the digital analogic.There are 64 taps to protect the overcurrent of this pentometer.A 64 position is contained in pentometer.A termination of 5 is intended.Listed below are 1 functions included in this programmable potentiometer.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 5000Ohm.Performance is delivered by 5V power.The digi devices shows the 5 pins.Mounting in Surface Mount is recommended.It can supply voltages up to 2.7V~5.5V.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~125°C.Limiting the flow with 5kOhm is possible.Family MCP4024 includes pentometer.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.The potentiameter has 5 pins.A converter can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER based on its type.Potentiometers conduct when the supply voltage is 5V.A family of pentometer is Digital Potentiometers.
MCP4024T-502E/OT Features
Available in SC-74A, SOT-753 package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
5 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4024T-502E/OT Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4024T-502E/OT Digital Potentiometers applications.
  • Adjusting the LCD Display
  • Audio Volume control
  • Programmable computer
  • Healthcare Products
  • Programmable low pass filter
  • Sensor trimming instrumentation
  • Analogue circuit
  • Contrast control of monitors
  • Refrigerator
  • Programmable voltage regulator
Step5Bar-code shipping tag
MCP4024T-502E/OT
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2006
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    5
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    MCP4024
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    Up/Down (U/D, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    45μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    70
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height
    1.3mm
  • Length
    3.1mm
  • Width
    1.75mm