  • MCP4131-103E/SN
MCP4131-103E/SN
advertisement
Manufacturer No:
MCP4131-103E/SN
HK JDW NO:
536-MCP4131-103E/SN
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MCP4131-103E/SN
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4131 Digital PotentiometersSPI129 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4131-103E/SN Overview
The file is contained in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages.Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tube package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 129 taps are provided.A 129 position is contained in pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 8.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 10000Ohm.The performance of this product is a result of 5V.The digi devices displays 8 pins.Mount in the direction of Surface Mount.It is possible to supply 1.8V~5.5V volts to the potentionmeter.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.In this case, the flow can be limited by 10kOhm.Pentometer belongs to the family MCP4131.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.The potentiameter has a total of 8 pins.Potentiometers conduct when provided with a supply voltage of 5V.
MCP4131-103E/SN Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4131-103E/SN Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4131-103E/SN Digital Potentiometers applications.
  • Automated caliberation
  • Programmable I to V converter
  • Audio level control
  • Voltage resistance conversion
  • Household appliances
  • PC
  • Programmable power supplies
  • Medical equipment
  • Noise-free volume controller
  • Industrial control
Step5Bar-code shipping tag
MCP4131-103E/SN
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    129
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    MCP4131
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height
    1.25mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm