  • MCP4132-104E/SN
MCP4132-104E/SN
advertisement
Manufacturer No:
MCP4132-104E/SN
HK JDW NO:
536-MCP4132-104E/SN
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MCP4132-104E/SN
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4132 Digital PotentiometersSPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4132-104E/SN Overview
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages contain it.At Volatile, this pentometer is stored for the first time.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.In this pentometer, there are 129 taps to prevent overcurrent.There are 128 positions in pentometer.8 terminations are designed in digital potentiometer.You will find here 1 functions for your reference.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm.Performance is delivered by 5V power.The digi devices displays 8 pins.In general, Surface Mount is recommended for mounting.potentionmeters with 1.8V~5.5V voltage capabilities can be used.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~125°C.A flow rate limit of 100kOhm is possible.Pentometer is a member of MCP4132 family.The Surface Mount mounts digital potentiometer.potentiameter with 8 pins.A converter of this type can be categorized as DIGITAL POTENTIOMETER.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5V.Digital Potentiometers is the family of the pentometer.
MCP4132-104E/SN Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4132-104E/SN Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4132-104E/SN Digital Potentiometers applications.
  • Healthcare Products
  • Joysticks
  • Used as voltage divider
  • Automotive electronics
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Automatic detection of equipment
  • Power calibration
  • Used as variable resistor
  • Programmable computer
  • Voltage resistance conversion
Step5Bar-code shipping tag
MCP4132-104E/SN
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2007
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height
    1.25mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)