  • MCP4132T-104E/MS
MCP4132T-104E/MS
advertisement
Manufacturer No:
MCP4132T-104E/MS
HK JDW NO:
536-MCP4132T-104E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4132T-104E/MS
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4132 Digital PotentiometersSPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4132T-104E/MS Overview
The package contains 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) files.The storage of this pentometer begins at Volatile.The digital potentiometer embeds 1 circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer is protected from overcurrent by 129 taps.In total, pentometer has 128 positions.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 8.Listed below are 1 functions included in this programmable potentiometer.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 100000Ohm.For its performance, it uses 5V.On the digi devices, you can see the 8 pins.The mount should be done in the direction of Surface Mount.The potentionmeter can supply 1.8V~5.5V voltage.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~125°C.It is possible to limit the flow with 100kOhm.This object belongs to the MCP4132 family.Mounted by Surface Mount.potentiameter with 8 pins.A converter can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER based on its type.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.This electronic component belongs to the family Digital Potentiometers.
MCP4132T-104E/MS Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4132T-104E/MS Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4132T-104E/MS Digital Potentiometers applications.
  • Voltage resistance conversion
  • Household appliances
  • Automatic gain control
  • Programmable I to V converter
  • Bias adjustment circuits
  • Sensor auto referencing circuits
  • Stereo
  • Joysticks
  • Motor control
  • DAC
Step5Bar-code shipping tag
MCP4132T-104E/MS
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm