  • MCP4132T-503E/SN
MCP4132T-503E/SN
advertisement
Manufacturer No:
MCP4132T-503E/SN
HK JDW NO:
536-MCP4132T-503E/SN
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MCP4132T-503E/SN
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4132 Digital PotentiometersSPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4132T-503E/SN Overview
There is a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package containing it.This pentometer begins to be stored by Volatile.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer has 129 taps to protect against overcurrent.There are 128 positions in pentometer.A termination of 8 is intended.The following programmable potentiometer includes 1 functions.Its total resistance will be 50000Ohm.Powered by 5V, it delivers its performance.The digi devices show 8 pins.Mounting in Surface Mount is recommended.1.8V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.In this case, the flow can be limited by 50kOhm.In the MCP4132 family, pentometer belongs.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.potentiameter with 8 pins.A converter of this type can be categorized as DIGITAL POTENTIOMETER.At 5V, the potentiometer conducts.This electronic component belongs to the family Digital Potentiometers.
MCP4132T-503E/SN Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4132T-503E/SN Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4132T-503E/SN Digital Potentiometers applications.
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Gas detection circuit
  • LEDs
  • Adjust VCOM settings
  • Calibration instrumentation
  • Cell phone
  • Communication device
  • Stereo
  • Voltage resistance conversion
  • Analogue circuit
Step5Bar-code shipping tag
MCP4132T-503E/SN
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%