  • MCP4142T-502E/SN
MCP4142T-502E/SN
advertisement
Manufacturer No:
MCP4142T-502E/SN
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4142T-502E/SN
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MCP4142T-502E/SN
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4142 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4142T-502E/SN Overview
Package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) contains it.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer includes 1 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package provides access to it.There are 129 taps to protect the overcurrent of this pentometer.There are 128 positions in pentometer.There are 8 terminations on this digital potentiometer.You will find here 1 functions for your reference.Its total resistance will be 5000Ohm.The performance of this product is a result of 5V.The digi devices show 8 pins.Surface Mount is the recommended mount direction.There is 1.8V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.Limiting the flow with 5kOhm is possible.Pentometer belongs to the family MCP4142.The mount is Surface Mount.8 pins are available on this potentiameter.A converter of this type can be categorized as DIGITAL POTENTIOMETER.The potentiometer conducts in a supply voltage of 5V.Components from the Digital Potentiometers family are used.
MCP4142T-502E/SN Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4142T-502E/SN Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4142T-502E/SN Digital Potentiometers applications.
  • Healthcare Products
  • Programmable power supplies
  • Power supply
  • Contrast control of monitors
  • Communication device
  • Household appliances
  • Motor control
  • DAC
  • Used as programmable gain amplifier
  • Testing equipment
Step5Bar-code shipping tag
MCP4142T-502E/SN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4142
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    550μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm