  • MCP4151-502E/MF
MCP4151-502E/MF
advertisement
Manufacturer No:
MCP4151-502E/MF
HK JDW NO:
536-MCP4151-502E/MF
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4151-502E/MF
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4151 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4151-502E/MF Overview
The package contains 8-VDFN Exposed Pad files.Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tube package.This pentometer has 257 taps to protect against overcurrent.Pentometer consists of 256 positions.A termination of 8 is intended.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 5000Ohm.In order for it to perform, it relies on 5V.In the digi devices, 8 pins can be seen.You should mount in the way of Surface Mount.There is 1.8V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.The flow can be limited by 5kOhm.This object belongs to the MCP4151 family.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.The potentiameter has 8 pins.When the potentiometer is supplied with 5V voltage, it conducts.
MCP4151-502E/MF Features
Available in 8-VDFN Exposed Pad package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4151-502E/MF Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4151-502E/MF Digital Potentiometers applications.
  • Adjusting the LCD Display
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Adjustable gain amplifiers
  • Automated caliberation
  • Power supply
  • Low power system
  • Programmable voltage regulator
  • LEDs
  • Motor control
  • Testing equipment
Step5Bar-code shipping tag
MCP4151-502E/MF
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    8-VDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4151
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
    1
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    2 kHz
    257
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height
    950μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm