  • MCP4151-503E/MS
MCP4151-503E/MS
advertisement
Manufacturer No:
MCP4151-503E/MS
HK JDW NO:
536-MCP4151-503E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4151-503E/MS
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4151 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4151-503E/MS Overview
A package containing it contains 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width).This pentometer begins to be stored by Volatile.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tube package.During overcurrent, this pentometer features 257 taps.The number of positions is 256.It is designed 8 terminations.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.Its total resistance will be 50000Ohm.It is powered by 5V to deliver its perfomance.The digi devices show 8 pins.Surface Mount is the recommended mount direction.The potentionmeter can supply 1.8V~5.5V voltage.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.Flow can be restricted using 50kOhm.A member of the family MCP4151 pentometer belongs to.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.The potentiameter has a total of 8 pins.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5V.
MCP4151-503E/MS Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4151-503E/MS Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4151-503E/MS Digital Potentiometers applications.
  • Industrial control
  • Motor control
  • Noise-free volume controller
  • Adjustable current control
  • Programmable voltage regulator
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Matching Linear Impedance
  • Programmable I to V converter
  • Adjustable gain amplifiers
  • Household appliances
Step5Bar-code shipping tag
MCP4151-503E/MS
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4151
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Number of Taps
    257
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm