  • MCP4152-502E/P
MCP4152-502E/P
advertisement
Manufacturer No:
MCP4152-502E/P
HK JDW NO:
536-MCP4152-502E/P
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
MCP4152-502E/P
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4152 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4152-502E/P Overview
It is contained in 8-DIP (0.300, 7.62mm) pacakge.Volatile starts the process of storing this pentometer.The digital potentiometer embeds 1 circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tube package.To protect this pentometer from overcurrent, there are 257 taps.Pentometer consists of 256 positions.The terminations are set at 8.The following programmable potentiometer includes 1 functions.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 5000Ohm.It operates on 5V and is powered by it.The digi devices has 8 pins.Mounting in Through Hole is recommended.It is possible to supply 1.8V~5.5V volts to the potentionmeter.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.5kOhm can limit the flow.The MCP4152 family includes pentometer.Mounted to Through Hole is digital potentiometer.There are 8 pins on this potentiameter.There is a DIGITAL POTENTIOMETER classification for its converter type.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.Components from the Digital Potentiometers family are used.
MCP4152-502E/P Features
Available in 8-DIP (0.300, 7.62mm) package
1 Circuits
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4152-502E/P Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4152-502E/P Digital Potentiometers applications.
  • Sensor trimming instrumentation
  • Audio level control
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Sensor auto referencing circuits
  • Joysticks
  • Bias adjustment circuits
  • Power meter
  • Programmable voltage regulator
  • Medical equipment
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
Step5Bar-code shipping tag
MCP4152-502E/P
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    MCP4152
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height
    4.953mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    7.112mm