  • MCP4162T-103E/SN
MCP4162T-103E/SN
advertisement
Manufacturer No:
MCP4162T-103E/SN
HK JDW NO:
536-MCP4162T-103E/SN
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MCP4162T-103E/SN
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4162 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4162T-103E/SN Overview
The package contains 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) files.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.The digital potentiometer embeds 1 circuits.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.257 taps protect this pentometer against overcurrent.A 256 position is contained in pentometer.The terminations are set at 8.For your reference, this programmable potentiometer contains 1 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.It is powered by 5V to deliver its perfomance.The digi devices has 8 pins.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.It is possible to supply 1.8V~5.5V volts to the potentionmeter.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~125°C.10kOhm can limit the flow.In the MCP4162 family, pentometer belongs.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.There are 8 pins on this potentiameter.Depending on its type, a converter is classified as DIGITAL POTENTIOMETER.The potentiometer conducts in a supply voltage of 5V.Components from the Digital Potentiometers family are used.
MCP4162T-103E/SN Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4162T-103E/SN Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4162T-103E/SN Digital Potentiometers applications.
  • Stereo
  • Bias adjustment circuits
  • Sensor auto referencing circuits
  • Programmable voltage regulator
  • Analogue circuit
  • Communication device
  • Industrial control
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Brightness of monitors
  • Replaces mechanical potentiometers
Step5Bar-code shipping tag
MCP4162T-103E/SN
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm