  • MCP41HV31-503E/ST
MCP41HV31-503E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP41HV31-503E/ST
HK JDW NO:
536-MCP41HV31-503E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP41HV31-503E/ST
Description:
14 TerminationsMCP41HV31 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Quantity:
In Stock : 4254
Purchasing and Inquiry
MCP41HV31-503E/ST Overview
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages contain it.Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tube package.This pentometer is protected from overcurrent by 128 taps.Pentometer consists of 256 positions.It is designed 14 terminations.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.Mount in the direction of Surface Mount.1.8V~5.5V 10V~36V ±5V~18V voltage is available from the potentionmeter.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~125°C.In this case, the flow can be limited by 50kOhm.The MCP41HV31 family includes pentometer.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.There are 14 pins on this potentiameter.Conduct this pentometer with the max dual supply voltage of 18V.With dual supply voltage up to 5V, pentometer ensures stable power.There are 1 elements in digital analogic.
MCP41HV31-503E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
MCP41HV31-503E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP41HV31-503E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Power calibration
  • Calibration instrumentation
  • Used as variable resistor
  • Voltage resistance conversion
  • Programmable voltage regulator
  • Programmable low pass filter
  • Programmable power supplies
  • Noise-free volume controller
  • Healthcare Products
  • DC/DC conversion circuit
Step5Bar-code shipping tag
MCP41HV31-503E/ST
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Tolerance
    ±20%
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V 10V~36V ±5V~18V
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP41HV31
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Potentiometer
  • Nominal Supply Current
    45μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    0.48 kHz
  • Taper
    Linear
  • Max Dual Supply Voltage
    18V
  • Min Dual Supply Voltage
    5V
  • Number of Taps
    128
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    145
  • Height
    1.05mm
  • Length
    5.1mm
  • Width
    4.5mm