  • MCP41HV51T-104E/ST
MCP41HV51T-104E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP41HV51T-104E/ST
HK JDW NO:
536-MCP41HV51T-104E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
14 TerminationsMCP41HV51 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP41HV51T-104E/ST Overview
There is a 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package containing it.At Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tape & Reel (TR) package.To protect this pentometer from overcurrent, there are 256 taps.Positions 256 make up this pentometer.14 terminations are designed in digital potentiometer.For your reference, this programmable potentiometer contains 1 functions.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm.Surface Mount is the recommended mount direction.potentionmeters that can supply 1.8V~5.5V 10V~36V ±5V~18V volts are available.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.100kOhm can limit the flow.Family MCP41HV51 includes pentometer.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.The potentiameter has a total of 14 pins.The maximum dual supply voltage for this pentometer should be 18V.A dual-supply voltage can be set up to 5V in order to ensure stable power.
MCP41HV51T-104E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
MCP41HV51T-104E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP41HV51T-104E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Calibration instrumentation
  • Noise-free volume controller
  • Audio Volume control
  • Adjusting the LCD Display
  • PC
  • Audio level control
  • Wheatstone bridges
  • Automated caliberation
  • Cell phone
  • Low power system
Step5Bar-code shipping tag
MCP41HV51T-104E/ST
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±20%
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V 10V~36V ±5V~18V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP41HV51
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    0.48 kHz
  • Taper
    Linear
  • Max Dual Supply Voltage
    18V
  • Min Dual Supply Voltage
    5V
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    145
  • Temperature Coefficient (Typ)
    100ppm/°C
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm