  • MCP42100-I/ST
MCP42100-I/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP42100-I/ST
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP42100-I/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP42100-I/ST
Description:
14 Terminations5V 14 Pin MCP42100 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP42100-I/ST Overview
The package contains 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files.As of Volatile, this pentometer has been stored.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tube package.This pentometer is protected from overcurrent by 256 taps.There are 256 positions in pentometer.The terminations are 14.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 2 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 5V.The digi devices shows pins 14.Mounting in Surface Mount is recommended.There is 2.7V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~85°C.The flow can be limited by 100kOhm.The MCP42100 family includes pentometer.The Surface Mount mounts digital potentiometer.Digital potentiometer has 14 pins.When using this digital variable resistor, Cascade Pin can be found.There is a possibility of delivering voltage at 3/5V.When the frequency is set to 10MHz, it maintains high accuracy.There is 10nA quiescent current consumed by potentiameter at 10nA.
MCP42100-I/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
14 pins
Quiescent Current at 10nA
MCP42100-I/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP42100-I/ST Digital Potentiometers applications.
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Adjustable gain amplifiers
  • Speakers
  • Medical equipment
  • Contrast control of monitors
  • PC
  • Noise-free volume controller
  • LEDs
  • Used as programmable gain amplifier
  • Automotive electronics
Step5Bar-code shipping tag
MCP42100-I/ST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Cascade Pin
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    800 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    10MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP42100
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Nominal Supply Current
    340μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Quiescent Current
    10nA
  • Bandwidth
    0.145 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    175
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height
    950μm
  • Length
    5.1mm
  • Width
    4.5mm