  • MCP4232-103E/MF
MCP4232-103E/MF
advertisement
Manufacturer No:
MCP4232-103E/MF
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4232-103E/MF
Package:
10-VFDFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4232-103E/MF
Description:
10 Terminations5V 10 Pin MCP4232 Digital PotentiometersSPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4232-103E/MF Overview
Package 10-VFDFN Exposed Pad contains it.The storage of this pentometer begins at Volatile.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tube package.In this pentometer, there are 129 taps to prevent overcurrent.Positions are 128.10 terminations are designed in digital potentiometer.In this programmable potentiometer, you will find 1 functions.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 10000Ohm.It is powered by 5V to deliver its perfomance.The digi devices shows pins 10.In general, Surface Mount is recommended for mounting.potentionmeters with 1.8V~5.5V voltage capabilities can be used.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.A flow limit of 10kOhm can be applied.Pentometer is a member of MCP4232 family.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.There are 10 pins on this potentiameter.Its type of converter can be classify by DIGITAL POTENTIOMETER.Potentiometers conduct when the supply voltage is 5V.Components from the Digital Potentiometers family are used.
MCP4232-103E/MF Features
Available in 10-VFDFN Exposed Pad package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4232-103E/MF Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4232-103E/MF Digital Potentiometers applications.
  • Used as programmable gain amplifier
  • Used as voltage divider
  • Communication device
  • Industrial control
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Programmable low pass filter
  • Programmable power supplies
  • Sensor trimming instrumentation
  • Used as variable resistor
  • Sensor auto referencing circuits
Step5Bar-code shipping tag
MCP4232-103E/MF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    10-VFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4232
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm