  • MCP4241-503E/ML
MCP4241-503E/ML
advertisement
Manufacturer No:
MCP4241-503E/ML
HK JDW NO:
536-MCP4241-503E/ML
Package:
16-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4241-503E/ML
Description:
16 Terminations5V 16 Pin MCP4241 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4241-503E/ML Overview
There are 16-VQFN Exposed Pad packages in this package.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tube package.129 taps protect this pentometer against overcurrent.The number of positions is 128.It is designed 16 terminations.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 50000Ohm.The performance of 5V is provided by 5V.16 pins can be seen in The digi devices.The mounting direction should be Surface Mount.potentionmeters with 1.8V~5.5V voltage capabilities can be used.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.50kOhm can limit the flow.This object belongs to the MCP4241 family.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.The potentiameter has a total of 16 pins.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.
MCP4241-503E/ML Features
Available in 16-VQFN Exposed Pad package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4241-503E/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4241-503E/ML Digital Potentiometers applications.
  • Calibration instrumentation
  • LEDs
  • Audio level control
  • Noise-free volume controller
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Joysticks
  • Sensor trimming instrumentation
  • Communication device
  • Testing equipment
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
MCP4241-503E/ML
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    16-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4241
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Nominal Supply Current
    550μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm