  • MCP4242-103E/MF
MCP4242-103E/MF
advertisement
Manufacturer No:
MCP4242-103E/MF
HK JDW NO:
536-MCP4242-103E/MF
Package:
10-VFDFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4242-103E/MF
Description:
10 Terminations5V 10 Pin MCP4242 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4242-103E/MF Overview
There are 10-VFDFN Exposed Pad packages in this package.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.Embedded in this digital potentiometer are 2 circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tube package.For this pentometer, there are 129 taps that protect against overcurrent.The pentometer consists of 128 positions.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 10.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 10000Ohm.In order for it to perform, it relies on 5V.On the digi devices, you can see the 10 pins.You should mount in the way of Surface Mount.1.8V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.Flow can be restricted using 10kOhm.Family MCP4242 includes pentometer.The mount is Surface Mount.The potentiameter has a total of 10 pins.Its type of converter can be classify by DIGITAL POTENTIOMETER.Potentiometers conduct when provided with a supply voltage of 5V.The pentometer is from Digital Potentiometers family.
MCP4242-103E/MF Features
Available in 10-VFDFN Exposed Pad package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4242-103E/MF Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4242-103E/MF Digital Potentiometers applications.
  • Power meter
  • Healthcare Products
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Sensor trimming instrumentation
  • Voltage control
  • LEDs
  • Cell phone
  • Industrial control circuits
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Automatic detection of equipment
Step5Bar-code shipping tag
MCP4242-103E/MF
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    10-VFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    MCP4242
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Nominal Supply Current
    550μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm