  • MCP4242T-502E/UN
MCP4242T-502E/UN
advertisement
Manufacturer No:
MCP4242T-502E/UN
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4242T-502E/UN
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4242T-502E/UN
Description:
10 Terminations 5V 10 Pin MCP4242 Digital Potentiometers WiperLock™ Series SPI 128 Positions
Quantity:
In Stock : 14260
Step5Bar-code shipping tag
MCP4242T-502E/UN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    WiperLock™
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4242
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Nominal Supply Current
    550μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    3mm
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Width
    3mm