  • MCP41100-E/SN
MCP41100-E/SN
advertisement
Manufacturer No:
MCP41100-E/SN
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP41100-E/SN
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MCP41100-E/SN
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP41100 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP41100-E/SN Overview
It is contained in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) pacakge.Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.For securing digital analogics, it is available in the Tube package.256 taps protect this pentometer against overcurrent.There are 256 positions in pentometer.The terminations are 8.In this programmable potentiometer, you will find 1 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.It operates on 5V and is powered by it.The digi devices displays 8 pins.The mount should be done in the direction of Surface Mount.The potentionmeter can supply 2.7V~5.5V voltage.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.Flow can be restricted using 100kOhm.In the MCP41100 family, pentometer belongs.Surface Mount mounts digital potentiometer.Digital potentiometer has 8 pins.There is a voltage delivery capability of 3/5V.With a frequency of 10MHz, it maintains high accuracy.There is a quiescent current consumption at 10nA.The element consists of 1 elements.
MCP41100-E/SN Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Quiescent Current at 10nA
MCP41100-E/SN Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP41100-E/SN Digital Potentiometers applications.
  • Optic fiber network
  • Power supply
  • Adjust VCOM settings
  • Brightness of monitors
  • Industrial control circuits
  • Joysticks
  • Medical equipment
  • Voltage control
  • LEDs
  • Sensor trimming instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
MCP41100-E/SN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    800 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    10MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP41100
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Nominal Supply Current
    340μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Quiescent Current
    10nA
  • Bandwidth
    0.145 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    175
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height
    1.25mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm