  • MCP4251T-503E/ML
MCP4251T-503E/ML
advertisement
Manufacturer No:
MCP4251T-503E/ML
HK JDW NO:
536-MCP4251T-503E/ML
Package:
16-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4251T-503E/ML
Description:
16 Terminations5V 16 Pin MCP4251 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4251T-503E/ML Overview
Package 16-VQFN Exposed Pad contains it.Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer includes 2 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package contains the access code to secure the digital potentiometer.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 257 taps are provided.A 256 position is contained in pentometer.Digital potentiometer is designed for terminations of 16.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 5V.The digi devices shows pins 16.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of 1.8V~5.5V volts.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.There is a possibility of limiting the flow by 50kOhm.This object belongs to the MCP4251 family.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.16 pins are available on this potentiameter.At 5V, the potentiometer conducts.
MCP4251T-503E/ML Features
Available in 16-VQFN Exposed Pad package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4251T-503E/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4251T-503E/ML Digital Potentiometers applications.
  • Automated caliberation
  • Household appliances
  • Sensor trimming instrumentation
  • Noise-free volume controller
  • Used as voltage divider
  • Audio Volume control
  • Optic fiber network
  • Audio level control
  • Sensor auto referencing circuits
  • Speakers
Step5Bar-code shipping tag
MCP4251T-503E/ML
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    16-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4251
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
    2
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Number of Taps
    257
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm