  • MCP4261-502E/ST
MCP4261-502E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4261-502E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4261-502E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4261-502E/ST
Description:
14 Terminations5V 14 Pin MCP4261 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4261-502E/ST Description
MCP4261-502E/ST Features
  • Single or Dual Resistor Network options
  • Potentiometer or Rheostat configuration options
  • Resistor Network Resolution
  • Zero-Scale to Full-Scale Wiper operation
  • Low Wiper Resistance: 75Ω (typical)
  • Brown-out reset protection (1.5V typical)
  • Serial Interface Inactive current (2.5 uA typical)
  • High-Voltage Tolerant Digital Inputs: Up to 12.5V
  • Supports Split Rail Applications
  • Internal weak pull-up on all digital inputs
MCP4261-502E/ST Applications
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
MCP4261-502E/ST
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4261
  • Pin Count
    14
  • Power Supplies
    1.8/5V
  • Nominal Supply Current
    550μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V