  • MCP4261T-104E/ST
MCP4261T-104E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4261T-104E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4261T-104E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4261T-104E/ST
Description:
14 Terminations5V 14 Pin MCP4261 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4261T-104E/ST Overview
There are 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages in this package.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.In this digital potentiometer, there are 2 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tape & Reel (TR) package.A 257 tap protects this pentometer from overcurrents.A 256 position is contained in pentometer.There are 14 terminations on this digital potentiometer.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 100000Ohm.It operates on 5V and is powered by it.A 14 pin can be seen in the digi devices.Surface Mount is the recommended mount direction.There is 1.8V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.A flow limit of 100kOhm can be applied.MCP4261 family member.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.The potentiameter has 14 pins.When the potentiometer is supplied with 5V voltage, it conducts.Max supply current 550μA is possible.
MCP4261T-104E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4261T-104E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4261T-104E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Bias adjustment circuits
  • Speakers
  • Modern office equipment
  • Audio Volume control
  • Power calibration
  • Motor control
  • Voltage control
  • Automotive electronics
  • Low power system
  • Testing equipment
Step5Bar-code shipping tag
MCP4261T-104E/ST
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4261
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Nominal Supply Current
    550μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
    550μA
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm