  • MCP4331T-503E/ML
MCP4331T-503E/ML
advertisement
Manufacturer No:
MCP4331T-503E/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4331T-503E/ML
Package:
20-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4331T-503E/ML
Description:
20 Terminations2.7V 20 Pin MCP4331 Digital PotentiometersSPI129 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4331T-503E/ML Overview
There are 20-VFQFN Exposed Pad packages in this package.Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.There are embedded 4 circuits in this digital potentiometer.The digital analogic can be secured by using the Tape & Reel (TR) package.For this pentometer, there are 129 taps that protect against overcurrent.The pentometer consists of 129 positions.Digital potentiometer is designed for terminations of 20.You will find here 4 functions for your reference.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 50000Ohm.It operates on 2.7V and is powered by it.The digi devices shows the 20 pins.The mount should be done in the direction of Surface Mount.potentionmeters with 1.8V~5.5V voltage capabilities can be used.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.You can limit the flow by using 50kOhm.MCP4331 is a family member.Surface Mount mounts digital potentiometer.The potentiameter has 20 pins.At 3/5V, it delivers voltage.
MCP4331T-503E/ML Features
Available in 20-VFQFN Exposed Pad package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
20 pins
MCP4331T-503E/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4331T-503E/ML Digital Potentiometers applications.
  • Voltage control
  • Used as programmable gain amplifier
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Power calibration
  • Industrial control
  • Gas detection circuit
  • Speakers
  • Industrial control circuits
  • Testing equipment
  • Bias adjustment circuits
Step5Bar-code shipping tag
MCP4331T-503E/ML
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    129
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4331
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height
    950μm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm