  • MCP4332-503E/ST
MCP4332-503E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4332-503E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4332-503E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4332-503E/ST
Description:
14 Terminations2.7V 14 Pin MCP4332 Digital PotentiometersSPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4332-503E/ST Overview
There is a 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package containing it.Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.This digital potentiometer contains 4 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tube package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 129 taps are provided.The pentometer consists of 128 positions.It is designed 14 terminations.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 4 functions.The speed potentiometers have a total resistance of 50000Ohm.It operates on 2.7V and is powered by it.The digi devices shows the 14 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.potentionmeters that can supply 1.8V~5.5V volts are available.This digital potentiometer operates at 0°C.Flow can be restricted using 50kOhm.The MCP4332 family includes pentometer.Mounted by Surface Mount.This potentiameter gets 14 pins on it.Convertor types can be classified by DIGITAL POTENTIOMETER.At 3/5V, it can deliver voltage.There are pentometer in the Digital Potentiometers family.
MCP4332-503E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
MCP4332-503E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4332-503E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Bias adjustment circuits
  • Communication device
  • Testing equipment
  • Matching Linear Impedance
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Programmable power supplies
  • Automated caliberation
  • Speakers
  • Power calibration
  • Low power system
Step5Bar-code shipping tag
MCP4332-503E/ST
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4332
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm