  • MCP4332T-503E/ST
MCP4332T-503E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4332T-503E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4332T-503E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4332T-503E/ST
Description:
14 Terminations2.7V 14 Pin MCP4332 Digital PotentiometersSPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4332T-503E/ST Overview
The package contains 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files.Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.Embedded in this digital potentiometer are 4 circuits.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).This pentometer is protected from overcurrent by 129 taps.There are 128 positions in pentometer.There are 14 terminations on this digital potentiometer.As a reference, this programmable potentiometer includes 4 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 50000Ohm.Powered by 2.7V, it delivers its performance.The digi devices shows the 14 pins.In general, Surface Mount is recommended for mounting.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 1.8V~5.5V.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.50kOhm can limit the flow.A member of the family MCP4332 pentometer belongs to.Mounted by Surface Mount.Digital potentiometer has 14 pins.It can be classified as a DIGITAL POTENTIOMETER converter.3/5V is the voltage it can deliver.The pentometer is from Digital Potentiometers family.
MCP4332T-503E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
MCP4332T-503E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4332T-503E/ST Digital Potentiometers applications.
  • LEDs
  • Adjustable current control
  • DAC
  • Power supply
  • Brightness of monitors
  • Gas detection circuit
  • Voltage control
  • Programmable power supplies
  • Programmable voltage regulator
  • Audio Volume control
Step5Bar-code shipping tag
MCP4332T-503E/ST
  • Memory Type
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm