  • MCP4341T-502E/ML
MCP4341T-502E/ML
advertisement
Manufacturer No:
MCP4341T-502E/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4341T-502E/ML
Package:
20-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4341T-502E/ML
Description:
20 Terminations2.7V 20 Pin MCP4341 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI129 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4341T-502E/ML Overview
Package 20-VFQFN Exposed Pad contains it.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer contains 4 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package provides access to it.A 129 tap protects this pentometer from overcurrents.129 positions make up the pentometer.This termination is designed for 20.In this programmable potentiometer, you will find 4 functions.The total resistance of the speed potentiometers will be 5000Ohm as shown.In order for it to perform, it relies on 2.7V.The digi devices has 20 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.The potentionmeter can supply 1.8V~5.5V voltage.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~125°C.It is possible to limit the flow with 5kOhm.Pentometer belongs to the family MCP4341.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.potentiameter with 20 pins.At 3/5V, it delivers voltage.
MCP4341T-502E/ML Features
Available in 20-VFQFN Exposed Pad package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
20 pins
MCP4341T-502E/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4341T-502E/ML Digital Potentiometers applications.
  • Sensor auto referencing circuits
  • Speakers
  • Communication device
  • Healthcare Products
  • Medical equipment
  • LEDs
  • Audio Volume control
  • Audio level control
  • Sensor trimming instrumentation
  • Motor control
Step5Bar-code shipping tag
MCP4341T-502E/ML
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Number of Positions
    129
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4341
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height
    950μm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm