  • MCP4351-503E/ML
MCP4351-503E/ML
advertisement
Manufacturer No:
MCP4351-503E/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4351-503E/ML
Package:
20-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4351-503E/ML
Description:
20 Terminations2.7V 20 Pin MCP4351 Digital PotentiometersSPI257 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4351-503E/ML Overview
20-VFQFN Exposed Pad packages contain it.Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.This digital potentiometer contains 4 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tube package.During overcurrent, this pentometer features 257 taps.The number of positions is 257.The terminations are 20.For your reference, this programmable potentiometer contains 4 functions.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm.It is powered by 2.7V to deliver its perfomance.A 20 pin can be seen in the digi devices.Surface Mount is the recommended mount direction.There is 1.8V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.A flow limit of 50kOhm can be applied.MCP4351 family member.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.The potentiameter has 20 pins.There is a possibility of delivering voltage at 3/5V.
MCP4351-503E/ML Features
Available in 20-VFQFN Exposed Pad package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
20 pins
MCP4351-503E/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4351-503E/ML Digital Potentiometers applications.
  • Audio Volume control
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Programmable I to V converter
  • Power supply
  • Programmable computer
  • Communication device
  • Industrial control
  • Speakers
  • Power calibration
  • Refrigerator
Step5Bar-code shipping tag
MCP4351-503E/ML
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    257
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4351
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    257
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height
    950μm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm