  • MCP4352-502E/ST
MCP4352-502E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4352-502E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4352-502E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4352-502E/ST
Description:
14 Terminations2.7V 14 Pin MCP4352 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4352-502E/ST Overview
The package contains 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files.Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.In this digital potentiometer, there are 4 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tube package.In this pentometer, there are 257 taps to prevent overcurrent.Positions are 256.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 14.4 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 5000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 2.7V.14 pins can be seen in The digi devices.In general, Surface Mount is recommended for mounting.There is 1.8V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~125°C.You can limit the flow by using 5kOhm.MCP4352 is a family member.Surface Mount mounts digital potentiometer.potentiameter with 14 pins.Converter type DIGITAL POTENTIOMETER can be used to classify it.At 3/5V, it can deliver voltage.Digital Potentiometers is the family of the pentometer.
MCP4352-502E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
MCP4352-502E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4352-502E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Adjustable gain amplifiers
  • Automated caliberation
  • Refrigerator
  • Contrast control of monitors
  • Joysticks
  • Adjusting the LCD Display
  • DAC
  • Industrial control circuits
  • Sensor auto referencing circuits
  • Power meter
Step5Bar-code shipping tag
MCP4352-502E/ST
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4352
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Configuration
    Rheostat
    4
  • Nominal Supply Current
    450μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm