  • MCP4431-502E/ML
MCP4431-502E/ML
advertisement
Manufacturer No:
MCP4431-502E/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4431-502E/ML
Package:
20-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4431-502E/ML
Description:
20 Terminations20 Pin MCP4431 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4431-502E/ML Overview
This file is contained in a package of 20-VFQFN Exposed Pad.At Volatile, this pentometer is stored for the first time.There are embedded 4 circuits in this digital potentiometer.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.During overcurrent, this pentometer features 129 taps.Pentometer consists of 128 positions.20 terminations are designed in digital potentiometer.20 pins can be seen in The digi devices.The way to mount is Surface Mount.potentionmeters with 1.8V~5.5V voltage capabilities can be used.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.It is possible to limit the flow with 5kOhm.This object belongs to the MCP4431 family.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.The potentiameter has a total of 20 pins.This digital variable resistor displays Selectable Address.Voltage can be delivered at 3/5V.
MCP4431-502E/ML Features
Available in 20-VFQFN Exposed Pad package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
20 pins
MCP4431-502E/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4431-502E/ML Digital Potentiometers applications.
  • Power meter
  • Voltage resistance conversion
  • Analogue circuit
  • DAC
  • Industrial control
  • Matching Linear Impedance
  • Programmable power supplies
  • Bias adjustment circuits
  • Motor control
  • Used as programmable gain amplifier
Step5Bar-code shipping tag
MCP4431-502E/ML
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Pitch
    0.5mm