  • MCP4431T-503E/ML
MCP4431T-503E/ML
advertisement
Manufacturer No:
MCP4431T-503E/ML
HK JDW NO:
536-MCP4431T-503E/ML
Package:
20-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4431T-503E/ML
Description:
20 TerminationsMCP4431 Digital PotentiometersI2C
Purchasing and Inquiry
MCP4431T-503E/ML Overview
A package containing 20-VFQFN Exposed Pad files contains it.The storage of this pentometer begins at Volatile.There are embedded 4 circuits in this digital potentiometer.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tape & Reel (TR) package.In this pentometer, there are 129 taps to prevent overcurrent.A termination of 20 is intended.The mounting direction should be Surface Mount.The potentionmeter can supply 1.8V~5.5V voltage.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~125°C.50kOhm can limit the flow.Pentometer belongs to the family MCP4431.The potentiameter has a total of 20 pins.Selectable Address can be found when using this digital variable resistor.Voltage can be delivered at 3/5V.
MCP4431T-503E/ML Features
Available in 20-VFQFN Exposed Pad package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
20 pins
MCP4431T-503E/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4431T-503E/ML Digital Potentiometers applications.
  • Speakers
  • Programmable computer
  • Voltage resistance conversion
  • Power supply
  • Cell phone
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Sensor auto referencing circuits
  • Stereo
  • Matching Linear Impedance
  • Contrast control of monitors
Step5Bar-code shipping tag
MCP4431T-503E/ML
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    20-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    MCP4431
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Temperature Coefficient (Typ)
    150ppm/°C