  • MCP4441T-503E/ST
MCP4441T-503E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4441T-503E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4441T-503E/ST
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4441T-503E/ST
Description:
20 Terminations2.7V 20 Pin MCP4441 Digital PotentiometersWiperLock? Series I2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4441T-503E/ST Overview
There are 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages in this package.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.Embedded in this digital potentiometer are 4 circuits.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.This pentometer is protected from overcurrent by 129 taps.Positions are 128.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 20.Listed below are 4 functions included in this programmable potentiometer.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 50000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 2.7V.On the digi devices, you can see the 20 pins.The mounting direction should be Surface Mount.It can supply voltages up to 1.8V~5.5V.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~125°C.You can limit the flow by using 50kOhm.MCP4441 is a family member.The mount is Surface Mount.20 pins are available on this potentiameter.This digital variable resistor contains Selectable Address.The potentiameter is capable of delivering voltage at 3/5V.
MCP4441T-503E/ST Features
Available in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
20 pins
MCP4441T-503E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4441T-503E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Adjustable gain amplifiers
  • Brightness of monitors
  • Matching Linear Impedance
  • Testing equipment
  • Speakers
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Calibration instrumentation
  • Automatic detection of equipment
  • Used as programmable gain amplifier
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
MCP4441T-503E/ST
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4441
  • Configuration
    Potentiometer
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    6.5mm