  • MCP4442T-503E/ST
MCP4442T-503E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4442T-503E/ST
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4442T-503E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4442T-503E/ST
Description:
14 Terminations2.7V 14 Pin MCP4442 Digital PotentiometersWiperLock? Series I2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4442T-503E/ST Overview
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages contain it.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package provides access to it.129 taps protect this pentometer against overcurrent.Pentometer consists of 128 positions.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 14.For your reference, this programmable potentiometer contains 4 functions.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm.It operates on 2.7V and is powered by it.The digi devices shows pins 14.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.potentionmeters that can supply 1.8V~5.5V volts are available.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~125°C.It is possible to limit the flow with 50kOhm.Pentometer is a member of MCP4442 family.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.There are 14 pins on this potentiameter.This digital variable resistor displays Selectable Address.It can be classified as a DIGITAL POTENTIOMETER converter.3/5V is the voltage it can deliver.There are pentometer in the Digital Potentiometers family.Max supply current 2.5μA is possible.
MCP4442T-503E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
MCP4442T-503E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4442T-503E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Automatic detection of equipment
  • Programmable low pass filter
  • LEDs
  • Adjustable current control
  • Audio level control
  • Automated caliberation
  • Modern office equipment
  • Household appliances
  • Gas detection circuit
  • Sensor trimming instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
MCP4442T-503E/ST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4442
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Nominal Supply Current
    600μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
    2.5μA
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm