  • MCP4461T-503E/ST
MCP4461T-503E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4461T-503E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4461T-503E/ST
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4461T-503E/ST
Description:
20 Terminations2.7V 20 Pin MCP4461 Digital PotentiometersWiperLock? Series I2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4461T-503E/ST Overview
It is contained in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) pacakge.The pentometer is stored from Non-Volatile.This digital potentiometer contains 4 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tape & Reel (TR) package.A 257 tap protects this pentometer from overcurrents.Positions 256 make up this pentometer.A termination of 20 is intended.You can refer to 4 functions in this programmable potentiometer.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 50000Ohm.It is powered by 2.7V to deliver its perfomance.In the digi devices, 20 pins can be seen.In general, Surface Mount is recommended for mounting.It is possible to supply 1.8V~5.5V volts to the potentionmeter.This digital potentiometer operates at 0°C.The flow can be limited by 50kOhm.This object belongs to the MCP4461 family.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.20 pins are available on this potentiameter.It is possible to find Mute, Selectable Address using this digital variable resistor.At 3/5V, it can deliver voltage.
MCP4461T-503E/ST Features
Available in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
20 pins
MCP4461T-503E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4461T-503E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Refrigerator
  • Brightness of monitors
  • Speakers
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Programmable I to V converter
  • Modern office equipment
  • Stereo
  • Analogue circuit
  • Used as voltage divider
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
Step5Bar-code shipping tag
MCP4461T-503E/ST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    6.5mm