  • MCP4632T-104E/MF
MCP4632T-104E/MF
advertisement
Manufacturer No:
MCP4632T-104E/MF
HK JDW NO:
536-MCP4632T-104E/MF
Package:
10-VFDFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4632T-104E/MF
Description:
8 Terminations8 Pin MCP4632 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4632T-104E/MF Overview
A package containing 10-VFDFN Exposed Pad files contains it.At Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package contains the access code to secure the digital potentiometer.A 129 tap protects this pentometer from overcurrents.A 128 position is contained in pentometer.There are 8 terminations on this digital potentiometer.A 8 pin can be seen in the digi devices.The mount should be done in the direction of Surface Mount.1.8V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.Limiting the flow with 100kOhm is possible.Pentometer belongs to the family MCP4632.Mounted by Surface Mount.There are 10 pins on this potentiameter.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address.Its type of converter can be classify by DIGITAL POTENTIOMETER.The potentiometer conducts in a supply voltage of 5V.Digital Potentiometers family components are used in the pentometer.
MCP4632T-104E/MF Features
Available in 10-VFDFN Exposed Pad package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4632T-104E/MF Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4632T-104E/MF Digital Potentiometers applications.
  • Matching Linear Impedance
  • Programmable low pass filter
  • Brightness of monitors
  • Sensor auto referencing circuits
  • Programmable computer
  • Communication device
  • Refrigerator
  • Speakers
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
MCP4632T-104E/MF
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    10-VFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    MCP4632
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-N8
  • Operating Supply Voltage
    5V