  • MCP4641T-104E/ST
MCP4641T-104E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4641T-104E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4641T-104E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4641T-104E/ST
Description:
14 Terminations2.7V 14 Pin MCP4641 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4641T-104E/ST Overview
The package contains 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 129 taps are provided.Positions are 128.14 terminations are designed in digital potentiometer.This programmable potentiometer includes 2 functions for your reference.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 100000Ohm.Performance is delivered by 2.7V power.In the digi devices, 14 pins can be seen.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.It is capable of supplying a voltage of 1.8V~5.5V volts.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~125°C.In this case, the flow can be limited by 100kOhm.MCP4641 family member.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.The potentiameter has 14 pins.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address.A supply voltage of 5V conducts the potentiometer.
MCP4641T-104E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4641T-104E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4641T-104E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Gas detection circuit
  • Medical equipment
  • Motor control
  • Noise-free volume controller
  • Contrast control of monitors
  • Adjust VCOM settings
  • Programmable low pass filter
  • Automated caliberation
  • Cell phone
  • Programmable voltage regulator
Step5Bar-code shipping tag
MCP4641T-104E/ST
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4641
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Nominal Supply Current
    2.5μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm