  • MCP4651T-104E/ST
MCP4651T-104E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4651T-104E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4651T-104E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4651T-104E/ST
Description:
14 Terminations14 Pin MCP4651 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4651T-104E/ST Overview
This file is contained in a package of 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package provides access to it.For this pentometer, there are 257 taps that protect against overcurrent.In total, pentometer has 256 positions.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 14.14 pins can be seen in The digi devices.Surface Mount is the recommended mount direction.potentionmeters with 1.8V~5.5V voltage capabilities can be used.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~125°C.A flow rate limit of 100kOhm is possible.The MCP4651 family contains pentometer.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.The potentiameter has a total of 14 pins.This digital variable resistor contains the value Mute, Selectable Address.At 5V, the potentiometer conducts.
MCP4651T-104E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4651T-104E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4651T-104E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Bias adjustment circuits
  • Sensor trimming instrumentation
  • Low power system
  • Automatic detection of equipment
  • Modern office equipment
  • Communication device
  • Motor control
  • Power calibration
  • Programmable I to V converter
  • LEDs
Step5Bar-code shipping tag
MCP4651T-104E/ST
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Mute, Selectable Address
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Base Part Number
    MCP4651
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V