  • MCP4651T-503E/ML
MCP4651T-503E/ML
advertisement
Manufacturer No:
MCP4651T-503E/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4651T-503E/ML
Package:
16-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4651T-503E/ML
Description:
16 Terminations16 Pin MCP4651 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4651T-503E/ML Overview
The file is contained in 16-VQFN Exposed Pad packages.Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.The digital potentiometer embeds 2 circuits.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.This pentometer is protected from overcurrent by 257 taps.The pentometer consists of 256 positions.Digital potentiometer is designed for terminations of 16.In the digi devices, there are 16 pins.The mounting direction should be Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of 1.8V~5.5V volts.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~125°C.There is a possibility of limiting the flow by 50kOhm.Pentometer belongs to the family MCP4651.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.The potentiameter has 16 pins.When using this digital variable resistor, Mute, Selectable Address can be found.At 5V, the potentiometer conducts.There is a maximum limdigital potentiometer of 2.5μA in terms of supply current.
MCP4651T-503E/ML Features
Available in 16-VQFN Exposed Pad package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4651T-503E/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4651T-503E/ML Digital Potentiometers applications.
  • Adjust VCOM settings
  • Gas detection circuit
  • Refrigerator
  • Adjusting the LCD Display
  • PC
  • Industrial control
  • Low power system
  • DC/DC conversion circuit
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Contrast control of monitors
Step5Bar-code shipping tag
MCP4651T-503E/ML
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Taps
    257
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Temperature Coefficient (Typ)
    150ppm/°C
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Mute, Selectable Address
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4651
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V