  • MCP4652T-103E/MF
MCP4652T-103E/MF
advertisement
Manufacturer No:
MCP4652T-103E/MF
HK JDW NO:
536-MCP4652T-103E/MF
Package:
10-VFDFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4652T-103E/MF
Description:
8 Terminations8 Pin MCP4652 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4652T-103E/MF Overview
The package contains 10-VFDFN Exposed Pad files.Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.The digital potentiometer has 2 embedded circuits.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.There are 257 taps to protect the overcurrent of this pentometer.256 positions make up the pentometer.8 terminations are designed in digital potentiometer.The digi devices show 8 pins.Mount in the direction of Surface Mount.1.8V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~125°C.A flow rate limit of 10kOhm is possible.The MCP4652 family includes pentometer.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.There are 10 pins on this potentiameter.With this digital variable resistor, you can find Mute, Selectable Address.The type of converter it is can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER.When the supply voltage is 5V, the potentiometer conducts.There are pentometer in the Digital Potentiometers family.
MCP4652T-103E/MF Features
Available in 10-VFDFN Exposed Pad package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4652T-103E/MF Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4652T-103E/MF Digital Potentiometers applications.
  • Stereo
  • Bias adjustment circuits
  • Modern office equipment
  • Voltage resistance conversion
  • Contrast control of monitors
  • Joysticks
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Adjust VCOM settings
  • Motor control
  • Matching Linear Impedance
Step5Bar-code shipping tag
MCP4652T-103E/MF
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    10-VFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    MCP4652
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-N8
  • Operating Supply Voltage
    5V