  • MCRH35V228M16X32
MCRH35V228M16X32
advertisement
Manufacturer No:
MCRH35V228M16X32
Manufacturer:
Multicomp
HK JDW NO:
3958-MCRH35V228M16X32
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
MCRH 2.2mF Capacitor 20% 7.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
MCRH35V228M16X32
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Published
    2011
  • Series
    MCRH
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    2.2mF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Voltage - Rated AC
    35V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Current - Leakage
    2.31mA
  • Ripple Current (AC)
    1.362A
  • Diameter
    16mm
  • Height
    32mm