  • MCUMR16V106M4X5
MCUMR16V106M4X5
advertisement
Manufacturer No:
MCUMR16V106M4X5
Manufacturer:
Multicomp
HK JDW NO:
3958-MCUMR16V106M4X5
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
10μF Capacitor 20% 1.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
MCUMR16V106M4X5
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Voltage - Rated AC
    16V
  • Lead Pitch
    1.5mm
  • Lead Diameter
    450 μm
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Current - Leakage
    3μA
  • Ripple Current (AC)
    23mA
  • Diameter
    4mm
  • Height
    5mm