  • MD4028E12B2-RSR
MD4028E12B2-RSR
advertisement
Manufacturer No:
MD4028E12B2-RSR
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
HK JDW NO:
528-MD4028E12B2-RSR
Package:
Datasheet:
MD4028E12B2-RSR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MD4028E12B2-RSR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Weight
    0.111lb 50.35g
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Material - Blade
  • Series
    MD4028
  • Size / Dimension
    Square - 40mm Lx40mm H
  • Feature
    Locked Rotor Sensor, Thermal Overload Protector (TOP)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.240A
  • Approval Agency
    cUL, TUV, UL
  • RPM
    10300 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    15.2 CFM (0.426m3/min)
  • Noise
    44.0 dB(A)
  • Static Pressure
    0.670 in H2O (166.9 Pa)