  • MG1608-222Y
MG1608-222Y
advertisement
Manufacturer No:
MG1608-222Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-MG1608-222Y
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
MG1608-222Y
Description:
FERRITE BEAD 2.2 KOHM 0603 1LN
Step5Bar-code shipping tag
MG1608-222Y
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Material
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    MG
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    TAPE AND REEL
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Filters
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Chip Bead
  • Base Part Number
    MG1608
  • Filter Type
    Power, Signal Line
  • Rated Current
    0.2A
  • Number of Lines
    1
  • DC Resistance (DCR) (Max)
    1.5Ohm
  • Current Rating (Max)
    200mA
  • Impedance @ Frequency
    2.2kOhm @ 100MHz
  • Output Impedance
    2200Ohm Ω
  • Height
    990.6μm
  • Width
    0.8mm