  • MH2029-300Y
MH2029-300Y
advertisement
Manufacturer No:
MH2029-300Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-MH2029-300Y
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
MH2029-300Y
Description:
Ferrite Beads High Current Chip 30Ohm 25% 100MHz 3A 25mOhm DCR 0805 T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MH2029-300Y
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max DC Current
    3A
  • Filter Type
    Power, Signal Line
  • RMS Current (Irms)
    3A
  • Series Resistance
    25mOhm
  • Number of Lines
    1
  • DC Resistance (DCR) (Max)
    25mOhm
  • Impedance @ Frequency
    30Ohm @ 100MHz
  • Height
    1.1mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Core Material
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    MH
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.047W 2.00mmx1.20mm
  • Tolerance
    25%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    30Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Filters
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    1.4mm
  • Construction
    Chip Bead
  • Current Rating
    4A
  • Base Part Number
    MH2029
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Test Frequency
    100MHz
  • Impedance
    30Ohm