  • MH2029-600Y
MH2029-600Y
advertisement
Manufacturer No:
MH2029-600Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-MH2029-600Y
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
MH2029-600Y
Description:
Ferrite Beads High Current Chip 60Ohm 25% 100MHz 5A 20mOhm DCR 0805 T/R
Step5Bar-code shipping tag
MH2029-600Y
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Core Material
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    MH
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.047W 2.00mmx1.20mm
  • Tolerance
    25%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Filters
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    1.4mm
  • Construction
    Chip Bead
  • Current Rating
    1A
  • Base Part Number
    MH2029
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Test Frequency
    100MHz
  • Impedance
    60Ohm
  • Max DC Current
    5A
  • Filter Type
    Power, Signal Line
  • Number of Lines
    1
  • DC Resistance (DCR) (Max)
    20mOhm
  • Impedance @ Frequency
    60Ohm @ 100MHz
  • Insulation Resistance-Min
    0.02MOhm
  • Height
    1.0922mm