  • MK11-1A66C-500W
MK11-1A66C-500W
advertisement
Manufacturer No:
MK11-1A66C-500W
HK JDW NO:
767-MK11-1A66C-500W
Package:
Threaded Barrel
Datasheet:
MK11-1A66C-500W
Purchasing and Inquiry
MK11-1A66C-500W Overview
The magnetic position sensors come in Threaded Barrel packages. Sensor modules consist of 2 pins. The supply voltage applied by the magnetic position sensors modules should be 200V when it operates. The current drawn by the magnetic position sensors modules could be 1.25A. In order for sensor modules to work, the maximum voltage should be 180V.
MK11-1A66C-500W Features
Package / Case: Threaded Barrel
MK11 Series
Operating Temperature: -30°C~70°C TA
2 Pins
Operating Supply Voltage: 200V
Operating Supply Current: 1.25A
MK11-1A66C-500W Applications
  • Speed and direction of gears
  • Medication dispensing control
  • Rotary applications
  • Industrial process control
  • Tachometers/counters
  • Spindles
  • Identification of magnetic patterns in cards and banknotes
  • End of travel and index sensors
  • Transmission
  • Position tracking
Step5Bar-code shipping tag
MK11-1A66C-500W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Package / Case
    Threaded Barrel
  • Number of Pins
    2
  • Actuator Material
    Magnet
  • Operating Temperature
    -30°C~70°C TA
  • Published
    2002
  • Series
    MK11
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Cable
  • Type
    Reed Switch
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Termination Style
    Cable, Flat
  • Output Type
    SPST-NO
  • Operating Supply Voltage
    200V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    180V
  • Contact Resistance
    150MOhm
  • Operating Supply Current
    1.25A
  • Breakdown Voltage
    250V
  • Release Time
    100 μs
  • Sensing Method
    Magnetic
  • Housing
    HIGHT GRADE STEEL
  • Must Operate
    15 ~ 20AT
  • Switching Capacity
    10 W
  • Height
    8.1mm
  • Length
    25mm
  • Width
    7mm