  • MK04-1A66D-500W
MK04-1A66D-500W
advertisement
Manufacturer No:
MK04-1A66D-500W
HK JDW NO:
767-MK04-1A66D-500W
Package:
Molded Body
Datasheet:
MK04-1A66D-500W
Purchasing and Inquiry
MK04-1A66D-500W Overview
Magnetic position sensors are packaged in Molded Body packages. For protection of the devices, this electronic part is packaged in Bulk. This sensor module generally draws 500mA current.
MK04-1A66D-500W Features
Package / Case: Molded Body
MK04 Series
Operating Temperature: -30°C~70°C TA
MK04-1A66D-500W Applications
  • Lighting actuation slave sensor
  • Mixers
  • Position tracking
  • Factory automation
  • Dyno testing
  • Industrial controls
  • Speedometers
  • Brushless DC (direct current) motor commutation
  • Localization of ferromagnetic
  • Steering position
Step5Bar-code shipping tag
MK04-1A66D-500W
    Select All
  • Max Output Current
    1.25A
  • Nominal Supply Current
    500mA
  • Sensing Method
    Magnetic
  • Housing
    PBT GLASS FIBRE REINFORCED
  • Must Operate
    10 ~ 60AT
  • Body Height
    5.9mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    Molded Body
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT
  • Actuator Material
    Magnet
  • Operating Temperature
    -30°C~70°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    MK04
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Cable
  • Type
    Reed Switch
  • Current Rating
    1.25A
  • Termination Style
    Cable, Flat
  • Body Length or Diameter
    23mm
  • Body Breadth
    13.9 mm
  • Output Voltage
    180V