  • MMIX1F40N110P
MMIX1F40N110P
advertisement
Manufacturer No:
MMIX1F40N110P
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-MMIX1F40N110P
Package:
24-PowerSMD, 21 Leads
Datasheet:
MMIX1F40N110P
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 290m Ω @ 20A, 10V ±30V 19000pF @ 25V 310nC @ 10V 1100V 24-PowerSMD, 21 Leads
Quantity:
In Stock : 2185
Step5Bar-code shipping tag
MMIX1F40N110P
  • Package / Case
    24-PowerSMD, 21 Leads
  • Number of Pins
    24
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    HiPerFET™, PolarP2™
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    21
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Pin Count
    21
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G21
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    500W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Turn On Delay Time
    53 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    290m Ω @ 20A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    6.5V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    19000pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    24A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    310nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    1100V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Turn-Off Delay Time
    110 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    24A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    40V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.29Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    100A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    1100V
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    2000 mJ
  • Height
    5.7mm
  • Length
    25.25mm
  • Width
    23.25mm