  • MNU14-156DFIK
MNU14-156DFIK
advertisement
Manufacturer No:
MNU14-156DFIK
Manufacturer:
Artery
HK JDW NO:
2-MNU14-156DFIK
Package:
Datasheet:
MNU14-156DFIK
Description:
CONN TERM RCPT 14-16AWG CRIMP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MNU14-156DFIK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Brass
  • Material - Insulation
    Polyamide (PA), Nylon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Series
    Scotchlok™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Color
    Blue
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    14-16 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Insulation Diameter
    0.170 (4.32mm)
  • Insulation
    Fully Insulated
  • Terminal Type
    Female, Receptacle (Socket)
  • Length
    25.908mm
  • Length - Overall
    1.020 25.91mm
  • Diameter - Barrel
    0.156 (3.96mm)