  • MPC7410RX500LE
MPC7410RX500LE
advertisement
Manufacturer No:
MPC7410RX500LE
HK JDW NO:
318-MPC7410RX500LE
Description:
32-bit Microprocessor 360-Pin 500MHz 1.8V
Quantity:
In Stock : 5493
Step5Bar-code shipping tag
MPC7410RX500LE
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    360
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    360
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Frequency
    500MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Bit Size
    32
  • Access Time
    500 μs
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Address Bus Width
    32
  • Core Architecture
    PowerPC
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • External Data Bus Width
    64
  • Format
    FLOATING POINT
  • Integrated Cache
  • Number of Cores
    1
  • Length
    25mm
  • Height Seated (Max)
    3.2mm
  • Width
    25mm