  • MPC885CZP66
MPC885CZP66
advertisement
Manufacturer No:
MPC885CZP66
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MPC885CZP66
Package:
357-BBGA
Datasheet:
MPC885CZP66
Description:
1.27mm 1.83.3V 32-bit Microprocessor MPC8xx Series MPC885 1.8V 357-BBGA
Purchasing and Inquiry
MPC885CZP66 Overview
Shipping overseas is convenient thanks to the embedded microprocessor's packaging in 357-BBGA. High reliability is achieved using advanced packaging method Tray. This CPU has 1 Core 32-Bit cores and 1 Core 32-Bit bus widths. K-40°C~100°C TAw what the operating temperature is around -40°C~100°C TA. In the MPC8xx series, it is found. It has DRAM RAM controllers. This microprocessor is equipped with an interface of HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART. The CPU runs I/O at 3.3V. uPs/uCs/Peripheral ICs type is MICROPROCESSOR, RISC. If you are looking for variants of the cpu microprocessor, try search with MPC885. To date, there have been 357 terminations. Turning on and running the embedded microprocessor with a 1.8V voltage supply should be possible. A 32-Bit architecture is used. The maximum supply current is 1.9V. A typical Microprocessors embedded microprocessor. The external data bus width of this CPU is 32. Datasheets specify that the embedded microprocessor requires 1.83.3V power supplies.
MPC885CZP66 Features
32-Bit Structure
MPC885CZP66 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MPC885CZP66 Microprocessor applications.
  • 3D printers
  • Mobile computers
  • Measurement and control field
  • Playstation
  • Calculators
  • Computer/laptop
  • Answering machines
  • Washing machine
  • Nintendo
  • Hand-held metering systems
Step5Bar-code shipping tag
MPC885CZP66
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    357-BBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1999
  • Series
    MPC8xx
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    357
  • ECCN Code
    5A002.A.1
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    MPC885
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B357
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Power Supplies
    1.83.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • Speed
    66MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Bit Size
    32
  • Address Bus Width
    32
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • External Data Bus Width
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Voltage - I/O
    3.3V
  • Ethernet
    10Mbps (3), 10/100Mbps (2)
  • Number of Cores/Bus Width
    1 Core 32-Bit
  • Graphics Acceleration
    No
  • RAM Controllers
    DRAM
  • USB
    USB 2.0 (1)
  • Additional Interfaces
    HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
  • Co-Processors/DSP
    Communications; CPM, Security; SEC
  • Security Features
    Cryptography
  • Height Seated (Max)
    2.52mm
  • Length
    25mm