  • MPZ1608Y600B
MPZ1608Y600B
advertisement
Manufacturer No:
MPZ1608Y600B
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-MPZ1608Y600B
Package:
Datasheet:
Description:
TDK MPZ1608Y600B FERRITE BEAD, 0.03OHM, 2.3A, 0603
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MPZ1608Y600B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    30mOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    800μm
  • Frequency
    100MHz
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Physical Dimension
    L1.6XB0.8XH0.8 (mm)/L0.063XB0.031XH0.031 (inch)
  • Test Frequency
    100MHz
  • Impedance
    60Ohm
  • Max DC Current
    2.3A
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    30mOhm
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mounting Type
    SURFACE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    25%